Aktivity 2. oddělení - třída ZELENÝ KLÍČEK

Fotografie z naší třídy a akcí konaných v MŠ najdete na www.rajce.net. Fotografie jsou ukládány pod heslem, každý rok se heslo mění z důvodu ochrany dat a dokumentace dětí.

CESTOU NECESTOU, HURÁ ZA SEMAFOREM (DOPRAVNÍ PROSTŘEDKY)

Tomuto tématu jsme se věnovali v rámci 14 dnů. Většinu činností jsme přesunovali na zahradu MŠ, kde jsme si uspořádali dopravní dopoledne. Měli jsme po cestě rozprostřené dopravní značky, které si děti osvojily a poté podle nich jezdily na odrážedlech, kole či koloběžkách. To vše s helmou a dodržování bezpečnosti. Začali jsme se učit pohyb k písničce Fíha tralala bum bác. Spolu s Červeným klíčkem jsme se naučili zpívat písničku Prázdniny na vyřazování předškoláků a pohyb k písničce Gam Gam style. Hráli jsme pohybové hry Na auta, Traktor (pohyb s básničkou) a procvičovali jsme zdravotní preventivní aktivity.

TÝDEN DĚTSKÝCH RADOSTÍ

V pondělí jsme společně s dětmi oslavili jejich svátek. Děti si prošly stanoviště se zajímavými úkoly, společně si zatančily a odnesly si malý dáreček. Počasí nám přálo, a tak jsme den dětí mohli uskutečnit na zahradě MŠ.

Ostatní dny jsme činnosti směřovali také co nejvíce ven, ať už pohybové či výtvarné činnosti, pokusy s vodou atd.

Opakovali jsme si Pozdrav sluníčku, které děti velmi baví.

Jako výtvarnou činnost jsme vyrobili srdíčko, kam každý natiskl svoji ruku a ruku svého kamaráda. Poté si ho děti vyzdobily krepákem, vytrháváním si procvičily jemnou motoriku a na závěr si srdíčko vystřihly.

ZPÁTKY MEZI KAMARÁDY

Po dlouhé době jsme se opět mohli sejít ve školce, vidět se s kamárady, zahrát si s našimi školkovými hračkami či malovat a tvořit různé obrázky.

Děti přišly do školky s radostí, přivítali jsme se a rovnou se pustili do hraní si s hračkami. Vetšinu aktivit jsme přesunovali na zahradu MŠ, zaměřili jsme se především na zdokonalování fyzické aktivity.

Díky pestrosti prolézaček na naší zahradě se děti nenudily a činnosti jsme jim prokládali hrami, soutěžemi a cvičeními.

Také jsme pozorovali, jak nám vedlle naší školké zahrady vyrůstá nové hřiště pro školáky.

Téma bylo zaměřené na život na louce, kdy děti pozorovali včelky, vosy, motýli a jiný hmyz pod lupou.

Nápady pro rodiče, co byste mohli dělat s dětmi v době, kdy se nemůžeme sejít ve škole:

TÉMA: ČARODĚJNICE

Jelikož se bohužel nemůžeme sejít na čarodějnický SLET ve školce, tak je potřeba si to s dětmi vynahradit doma a nejlépe venku, kdyz to počasí dovolí. :)

Děti mohou soutěžit v letu na koštěti, překonávat čarodějnickou stezku odvahy či překážkovou dráhu. Také lze hledat čarodějnický poklad podle mapy.

Jako odměnu jim můžete vyplnit diplom.

Další náměty na činnosti:

1. PRACOVNÍ LISTY

2. PÍSNIČKA 

3. VÝTVARNÉ A TVOŘIVÉ ČINNOSTI 

Zde děti mohou dokreslit a vybarvit obličej čarodějnice. Jednotlivé části obličeje můžou děti pojenovávat a vytleskávat. Děti to znají, jelikož jsme části obličeje pěkně procvičovali. :)

A na závěr na rozhýbání si děti mohou zopakovat pohyb s básničkou ,,Hlava ramena".

Z papírového tácku poskládat čarodějnický plášť, nabarvit vodovkami nebo temperami a na čtvrtku domalovat hlavu a klobouk. Děti mohou samy vystřihnout, aby si procvičovaly správný úchop nůžek, který často trénujeme. 

Děti pomocí brčka rozfoukávají tuš, jelikož touto činností procvičujeme plíce, ovládání dechu (nádech nosem a výdech pusou do brčka) a provádíme tak dechové cvičení.

4. HÁDANKY

Zkuste je dětem číst a trénovat tak jejich postřeh, pozornost, rozšiřovat slovní zásobu a vědomosti

5.POKUS

Pokus provádějte společně s dětmi nebo ještě lépe, když jim ho ukážete vy.

Do vysoké průhledné nádoby nalijte vodu, můžete přidat potravinářské barvivo pro lepší efekt a postupně přilijte olej, přičemž děti uvidí, že není možné tyto dvě tekutiny smíchat v jednu, ale olej bude vždy plavat na povrchu, jelikož má menší hustotu.

Ať se daří a nezapomeňte společně vše dokumentovat. :)

NÁPADY NA ČINNOSTI S DĚTMI V OBDOBÍ KORONAVIRU:

1. VÝTVARNÉ ČINNOSTI

S dětmi každý týden ve školce tvoříme. Proto jsme pro Vás připravili pár jednoduchých jarních nápadů, jak je zabavit. :-)

1. NARCISKY - z papíru a košíčků na muffiny, ale samozřejmě lze použít cokoliv, co máte po ruce.

2. ČÁPI - hezké využití odličovacích tampónků 

3. VELIKONOČNÍ VAJÍČKO - tiskání barvičkami je u dětí velice oblíbené a postačí k tomu korek od vína nebo vatové tyčinky do uší, rozkrojená brambora a další věci, které máte k dispozici. 

2. LOGOPEDICKÁ PREVENCE

Logopedickou prevenci s dětmi provádíme pravidelně. A je to naprosto jednoduché. Postačí Vám k tomu zrcadlo, aby se Vaše dítě vidělo a k tomu můžete ukazovat obrázky. Děti se snaží napodobovat, co dělá opička a procvičí si tak motoriku mluvidel. Budeme moc rádi, když své dítě vyfotíte u zrcadla, jak hezky mu to jde a pošlete foto na e-mail školky. :-)

Logopedická chvilka Jaro - vyprávějte dětem příběh a děti se u toho protahují, dělají dechová a artikulační cvičení. Poté si můžete s dětmi sednout a společně si popovídat o čem byla krátká pohádka. 

Pohádka o Jazýčkovi - tuto pohádku děti znají, tak Vám můžou předvést, jak hezky jim to jde. Pokud máte doma tiskárnu, vytiskněte jim to a děti podle obázků budou napodobovat. 

Další návrhy aktivit:

                 čtěte dětem pohádky a vyprávějte si o nich
                 nechte je, ať vám dovypráví děj pohádky, jak to dopadlo/jak by to mohlo dopadnout (podle dětí)
                 prohlížejte si knížky 
                 hrajte různé slovní hry: Vidím něco červeného, co by to mohlo být? (dítě hledá a snaží se najít něco k dané barvě)

3. POHYBOVÉ ČINNOSTI

Každý den s dětmi cvičíme, velice se nám osvědčily jógové cviky, proto Vám se dáváme námět na protažení celého těla.

Zvířátková jóga - zacvičte si podle zvířátek na obrázku 

Sluníčkové dýchání - zde máte návod, který může posloužit i jako relaxace, aby se děti trošičku zklidnily. :-)

Zkuste se zeptat dětí, ať Vám doma zacvičí pozdrav Sluníčku. Ve třídě se pravidelně opakuje a děti si ho moc oblíbily - řeknou Vám k tomu i básničku. 

4. HUDEBNÍ ČINNOSTI

Máte-li možnost, můžete si s dětmi zazpívat novou písničku nebo také nějakou, kterou všichni znáte. Ve školce využíváme ozvučná dřívka, řehtačky, bubínky. Pokud nic takového doma nemáte, nechte výběr na dítěti, ať zkusí najít něco, co by mohlo vydávat nějaký zvuk a poté doprovoďte písničku danou věcí. :-)

Básnička s pohybem - děti si velice rychle pamatují nejen texty písniček, ale i básniček. Proto je můžete naučit novou, jarní básničku, kterou doprovodíte pohybem a uvidíte, jak to děti baví. A až se nám děti vrátí do školky, zkusíme se jich zeptat, zda si básničku pamatují. :-)

5. GRAFOMOTORIKA

Jednoduchý návod, jak zabavit děti a zároveň u nich trénovat jemnou motoriku. Nakreslete na papír různé čáry, klikatice, spirály a dejte jim korálky, knoflíky, víčka, atp. Děti je vyskládávají na předem připravený tvar a veřte, že u toho chvíli vydrží. :-)

Pracovní list Zajíček - pokud máte doma tiskárnu, vytiskněte jim tento pracovní list. Pokud nemáte, můžete jim nějaký samy vymyslet.

Na procvičení jemné motoriky dětem připravte různé třídění do mističek - děti mohou třídit luštěniny, barevné korálky, knoflíky, ovoce, zeleninu. 

6. ČAS NA POKUSY

Bacily - tolik probírané a aktuální téma - vyzkoušejte pokus podle návodu 

https://www.youtube.com/watch?v=lQoqyknHwcA

Pokusy s jedlou sodou a octem 

https://www.youtube.com/watch?v=O56LVzAWBVo

Budeme rádi, když děti u některých z těchto činností vyfotíte a pošlete nám na email školky, abychom viděli, jak to děti bavilo. :)

E-mail školky je: m.skola.du@gmail.com

                                                                                                                                                                                                                 

Téma: MASOPUSTNÍ VESELÍ, NAŠE TĚLA SE PŘI TOM POŘÁDNĚ ROZHÝBAJÍ

Tento týden jsme si na začátku povídali o Masopustu, proč se slaví, jaké jsou jeho typické prvky. Naučili jsme se hru Na medvěda spolu s básničkou. Děti měly v centrch aktivit nabídku činností s masopustní tematikou (tvoření koláčů, skládání masek, ...).

V druhé polovině týdne jsme se seznámili s lidským tělem, jaké má části, z čeho se skládá. Děti si udělaly otisk ruky, na který potom dolepily kosti. Také děti skládaly jednitlivé části obličeje. Každý den jsme zařazovali pohybové aktivity, a to jak hry na rozehřátí, tak protahovací cviky. Na nich se děti názorně učily dané části správně pojmenovávat.

Téma: ZIMA VENKU VLÁDNE, OBLÉKNU SE SPRÁVNĚ

   V tomto tématu jsme se nadále věnovali zimě a tomu, jak se oblékat, když je venku chladno a mrzne. Roztřídili jsme oblečení, které je vhodné nosit v zimě a které se naopak nehodí. Navazovali na to i další aktivity, kdy si děti vyrobily šály a rukavice z papíru, přiřazovaly stejné vzory rukavic, zdobily šálu knoflíčkami (rozvíjení logicko-matematické inteligence). Naučili jsme se novou písničku Kalamita a děti měly k dispozici hudební koutek s různými hudebními nástroji (xylofon, dešťová hůl, ozvučná dřívka, zvonečky, apod.).

   Velká část byla věnována zdravotním cvikům a pohybovým hrám a také logopedické prevenci. Pozorovali jsme zamrzlá plastová zvířátka v ledu – co se děje s ledem v teple, děti postupně pozorovaly, jak se z ledu klubou zvířátka.

Téma: Zima nám kraluje, mráz na okna maluje

     Děti se seznámily s ročním obdobím - zimou, osvojily si elementární poznatky o ní, seznámily se se změnami v přírodě a pozorovaly je. Zabývali jsme se symboly zimy, co ´je pro ni typické, jak se musíme přizpůsobit prostředí, když je venku mráz. Jako výtvarnou činnost jsme tvořili sněhové vločky pomocí krupice a sněhuláky. Uskutečnili jsme pokus s ledem, děti pozorovaly, jak led taje v teplých rukách, vyjadřovaly při tom své pocity. Děti hledaly způsob, jak vodu proměnit zpět na led. Hráli jsme spoustu her motivovaných zimou, také protahovací cviky jsme dělali se sěnhovou koulí z papíru. Každý den jsme se věnovali logopedické prevenci - dechová cvičení, procvičování říkadel, pohyby jazyku motivované pohádkou O jazýčkovi.

     Jeden den jsme měli Hračkový den, kdy si děti di školky přinesly svoji oblíbenou hračku, představily ji ostatním a vzájemně si je děti půjčovaly.

Téma: Mikuláš, čert a andílek nás navštíví, naše děti se jich nebojí

     Mikuláš jako tradice pro děti plná radosti a zábavy. Celý týden jsme měli aktivity zaměřené na mikulášskou tematiku, řekli jsme si, kdo to byl Mikuláš. Měli jsme čerto andělské hrátky, cvičení každý den a trénovali jsme písničky a básničky na vánoční besídku.

     Děti vytvořily peklo, do kterého namalovaly kotel, vytvořily čertíky a čertovský řetěz. Navštívil nás Mikuláš, andílek a čerti, kteří dětem přinesli pytlík plný dobot. V pátek jsme si uspořádali ČERTOVSKÝ DEN, na který děti přišly v kostýmech, uvařily čertovský guláš, pekelnou módní přehlídku a šly pekelnou cestou plnou překážek. Zatančily si, zasoutěžily a nakonec dostaly čertovský diplom.

Téma: ADVENTNÍ ČAS

     Ve školce začalo předvánoční období a to doba Adventu. Je to čas očekávání, plnění přání a překvapení. S dětmi jsme vnímali vánoční atmosféru. Seznámili jsme děti se zvyky a tradicemi adventu, co je to adventní věnec (společně jsme ho s dětmi vyrobili a každý týden "zapalujeme" jednu svíčku).

     Postupně jsme začali připravovat třídu na Vánoce. Povídali jsme si o tom, jak se chystají doma děti s rodiči na Vánoce, uklízí se celý dům. Děti se iniciativně chopily košťat a začaly uklízet celou třídu a nezapomněly ani na okna :-). Děti společně "napekly" cukroví z modelíny. Tento čas si všichni opravdu moc užíváme! :-)

Téma: JEDNI PTÁČCI DO TEPLÝCH KRAJŮ ODLÉTAJÍ, JINÍ U NÁS ZŮSTÁVAJ

     V tomto týdnu jsme si povídali o ptáčcích, kteří odlétají do teplých krajin a kteří zde naopak přes zimu zůstávají. Pozorovali jsme je během procházek, ukázalo si je na obrázcích a hráli jsme pohybové hry, při kterých jsme ptáčky napodobovali. Každý den jsme zařadili zdravotní cviky, dělali jsme prvky jógy a cvičení s padákem. Také jsme se věnovali logopedické prevenci. Zazpívali jsme si a zdramatizovali písničku „Típ, típ, típ, vrabec vrabce štíp“. Trénovali jsme písničky a básničky na Rozsvěcení vánočního stromečku.

     Vyrobili jsme si zobání pro ptáčky ze šišky a semínek, děti díky tomu procvičovaly jemnou motoriku při sbírání zobání. Hotové výrobky jsme zavěsili na stromy před naši školku, aby na nich děti mohly pozorovat ptáčky.

Navštívil nás pan Bílý s hudební pohádkou „Z pohádky do pohádky“, která se dětem velmi líbila.

Ke konci týdne jsme byli společně ozdobit vánoční stromeček v Sokolovně, na který si děti samy vyrobily ozdobičky z včelích plástů.

Téma: BROUČCI POMALU SPINKAJÍ, NA ZIMU SE CHYSTAJÍ

     Týden byl zaměřený na broučky - zvířátka, která se ukládají před zimou ke spánku. Uskutečnili jsme projektový den Broučkiáda, kdy jsme si ve třídě hráli na broučky, šli jsme stezkou broučků (kde jsme se zaměřili na koordinaci a vnímání vlastního těla) a zahráli jsme si pohybové hry motivované broučky. Každý si z tohoto dne odnesl Broučkový diplom. Také si každý svého broučka vytvořil, které jsme potom společně při akci Zamykání zahrady uspali na zahradě MŠ. Povídali jsme si o Dušičkách – památce zesnulých, jaký mají význam, proč je držíme, jak se slaví a co to pro nás znamená. Navštívili jsme výstavu zvířat chovatelů.

Téma: OVOCE A ZELENINU SKLIDÍME A ZAHRÁDKU USPÍME

     Zabývali jsme se pozorováním plodů na zahrádce, především ovoce a zeleniny, jejich sklízením a využitím. Děti si vyzkoušely, co všechno můžeme z ovoce či zeleniny získat (jablko – mošt, křížaly, koláč,...) a proč je ovoce a zelenina tolik zdravá a že je plná vitaminů. Děti zapojíly všechny smysly u různých činností.

Téma: HRÁTKY S PODZIMNÍMI PLODY

     V tomto tématu jsme věnovali velký důraz na prohlubování jemné i hrubé motoriky a rozvoji komunikativních dovedností. Jemnou motoriku jsme rozvíjeli při zkoumání podzimních plodů, kreslení grafomotorických prvků do krupice, hmatových hrách, apod.), hrubou motoriku jsme trénovali při každodenním cvičení a hlavně v tělocvičně ZŠ. Pravidelně jsme u dětí rozvíjeli motoriku mluvidel a slovní zásobu.

Téma: HŘÍBEK SE V TRÁVĚ SCHOVÁVÁ, VEVERKA HO PRO NÁS NECHÁVÁ

    V tomto týdnu jsme se s dětmi zaměřili na houby, které rostou v lese. Děti se pomocí názorné ukázky hub a básničky naučily poznávat, které houby jsou jedlé a nejedlé. Zahráli jsme si pohybové hry motivované lesem a houbami, do cvičení jsme zařadili prvky jógy, jako je Malý pozdrav Sluníčku, Srnka a následná relaxace. Díky hmatovému chodníčku si děti rozvíjely nejen hrubou motoriku, ale také hmatz, pocity příjemné či nepříjemné. Spousta hwer byla s přírodninami, které děti během procházky měly možnost nasbírat. Děti počítaly, procvičovaly si barvičky, učily se horní oblouk a také si namalovaly vlastní houbu. Zaměřili jsme se také na logopedickou prevenci, které se věnujeme v rámci dechových a artikulačních cvičení, básniček a dalších aktivit.

     V pátek nás navštívil pán s naučnou pohádkou Dopravní výchova, prostřednictvím které si děti zopakovaly, jak se přechází přes přechod, co znamenají barvy na semaforu či jak se máme chovat ve městě.

Téma: ZNOVU MEZI KAMARÁDY

     Máme za sebou první měsíc v Zeleném klíčku. Děti se seznamovaly s kamarády, pí. učitelkami, prostředím MŠ. Děti si osvojily pravidla chování, která máme ve třídě (Srdíčkové, pusinkové, želvičkové, hračkové, postýlkové pravidlo). Vyprávěli jsme si zážitky z prázdnin, víkendů, rozvíjeli jsem tak jejich slovní zásobu. S dětmi jsme tvořili, cvičili, zpívali. Děti se naučily písničku Barevná školka. Motivací k aktivitám nám je plyšový žabák Ferda, kterého využíváme jako vzdělávací prostředek. Zároveň se s ním učíme rozlišovat různé druhy emocí. Žabákovi lze do pusy připnout mušky zamračené, usměvavé, uplakané.

     Děti se staly malými herci a zahrály si pohádku O veliké řepě, nejprve s pí. učitelkou a poté úplně samy. Zařadili jsme práci ve skupinkách, tzv. Centra aktivit a můžeme říci, že děti umí krásně spolupracovat s kamarády a pomáhat si. Při uklízení hraček využíváme písničku Pat a Mat a díky ní děti ví, kdy se má ukízet. :-)